A temetői főhajtáson Balogh László polgármester is méltatta a katonahőst (Fotó: Zalakocka)
Születésének 110. évfordulóján a Tripammer utcai temetőben található végső nyughelyénél emlékeztek meg vitéz Szabadi Béla őrmesterről. A nagykanizsai születésű fiatalember 1939 tavaszán halt hősi halált Kárpátalja visszavétele során, amikor a környék magaslataiért folytatott ádáz harcokban rajait vezetve súlyos lőtt sebet szerzett. Később földi maradványait hazaszállították és a város által felajánlott díszsírhelyen helyezték örök nyugalomra.
A megemlékezésen a nagykanizsai Huszár András amatőr történelemkutató kiemelte: Szabadi Béla hősiességéért és önfeláldozásáért posztumusz a Magyar Arany Vitézségi Érmet adományozták részére, amely kitüntetés rangját jelzi, hogy mindössze 40 kivételesen bátor magyar katona érdemelte ki a második világháború éveiben. Közülük ketten származtak Zala vármegyéből, Szabadi Béla mellett a zalaszentgróti illetőségű Pataky – született Pilipár – Dezső őrmester.
Vitéz Szabadi Béla 1939 tavaszán halt hősi halált Kárpátalja visszavétele során
Az eseményen Balogh László polgármester is szólt az emlékezőkhöz, valamint a nagy számban megjelent hagyományőrzőkhöz is. Kiemelte: a katona az igazi láthatatlan hős. Békeidőben, ha jól megy a sora a világnak, akkor ő az, aki értékeink és az emberi kultúra védelmében megteremti a nyugalom hitét a közösségek számára, így amíg a civil lakosság építkezik, addig ő a falaknál áll és őrzi azt, vigyázva az alapokat. Ez a legnagyobb láthatatlan áldozat. Ha azonban békétlenség uralja az életet, és egymás farkasává válnak a népek és országok, ha háborúk fenyegetése borítja lángba a földet, akkor a katona az, aki bajtársaival a falaknál áll és védi a hazát, vagy támadja az ellent. De személye és alakja ekkor is láthatatlan.
- Szabadi 1939-ben, huszonöt évesen önkéntesen jelentkezett a hadseregbe, majd egy magaslat bevételénél hősi halált halt, miközben több társát is megmentette - folytatta. - Ezért posztumusz megkapta a legénységi állományú honvédek számára adható legmagasabb fokú kitüntetést, a Magyar Arany Vitézségi Érmet, amelyet alig 40 katona érdemelt ki 1939 és 1945 között. Ő azon hőseink egyike, akire azért emlékezünk, hogy a feláldozott élet által megóvott értékek megőrződjenek a jövőnek.
A közel 12 négyzetkilométeres területen utoljára 1996-ban volt éleslövészet.
Október 11-én dr. Hortay Olivér, a Századvég Kutatóintézet igazgatója lesz a vendég.
A Nagykanizsai Polgári Egyesület tartott megemlékezést az aradi vértanúk évfordulóján.
A fideszes képviselők minden, a város fejlődését szolgáló döntést támogatni kívánnak és továbbítani fogják a lakossági igényeket, panaszokat.
Immár Horváth Jácint polgármester vezetésével csütörtökön megtartotta alakuló ülését a kanizsai közgyűlés.
Idén ünnepli 60. évfordulóját az intézmény, a tornaterem a tanév kezdetére újult meg.
Tudományos túra indul pénteken 16 órakor, az állomásokon egyebek mellett a természettudomány és a fenntarthatóság témaköreivel lehet ismerkedni.
Közösségi összefogásból született meg a kiállítótér.
A Kanizsai Oldtimer Kerékpáros Szövetség tagjai által létrehozott kiállítás szeptember 13-án, a dödöllefesztivál első napján nyitja ki kapuit.
A szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményt változtatás nélkül közöljük.
A szabályok betartása mellett a hagyományok és új kezdeményezések is fontos szerepet kapnak a jövőben.
A beruházás már középtávon is megtérülne, hiszen egy-egy alkalomra több milliós költsége van az ideiglenes áramhálózat kiépítésének.
A Fidesz nem engedi szőnyeg alá söpörni az ügyet.