A Helyi értékek címmel nyílt kiállításon a Kanizsai Képző- és Iparművészek Egyesülete 21 tagja mutatkozik be alkotásaival (Fotó: Gergely Szilárd)
A magyar kultúra napján a Kanizsai Képző- és Iparművészek Egyesülete tagjainak nyílt kiállítása a HSMK-ban. A Helyi érték című tárlat február 15-ig látogatható.
A megnyitón Cseresnyés Péter országgyűlési képviselő köszöntötte a megjelent vendégeket. Ünnepi beszédében elmondta: ha végigtekintünk az úton, amelyen nemzeti kultúránk - sok magyarságában és a magyarságért elkötelezett embernek köszönhetően - végigment, hatalmas eredményeket láthatunk. Felépült a Magyar Tudományos Akadémia, egyetemek létesültek, lett nemzeti múzeumunk, magyar nyelvű színjátszásunk, nemzeti színházunk, operánk, zeneakadémiánk. Gyakorlatilag felszámoltuk az írástudatlanságot, és régóta mind a hivatalos helyeken, mind a tudomány csarnokában, központjaiban magyarul beszél mindenki!
Cseresnyés Péter szerint amikor a Kölcsey Ferenc által írt Himnusz születésnapját ünnepeljük, fontos számba vennünk azt az örökséget, amit tőle és az ő korától kaptunk.
- Ő maga is egy olyan korszak ikonja volt, amikor nemcsak a szavak, de a gondolatok és az érzések is örök életűvé váltak - fogalmazott. - A művei, legyen az a Himnusz vagy más alkotásai, a magyar nyelv gazdagságát tükrözik, és mindannyiunk számára példát mutatnak arra, hogyan lehet a kultúránkban gyökerezni, miközben az újat is teremtjük úgy, hogy az a mi kultúránk keretei között maradjon.
Az országgyűlési képviselő hozzátette:
a történelem során számtalanszor kellett összefognunk értékeink védelme érdekében, és ne reménykedjünk abban, hogy a jövőben nem lesz szükség erre az összekapaszkodásra, akár kultúránk védelmében is.
- Ahhoz, hogy ezek a közösségek vagy éppen egyéni alkotók, előadók megfelelő motivációt kapjanak, szükségük van arra, hogy szűkebb, tágabb környezetük odafigyeljen rájuk, s figyelmükkel motiválják, biztassák őket - zárta gondolatait Cseresnyés Péter.
A tárlat február 15-ig tekinthető meg a HSMK Ősze András galériájában (Fotó: Gergely Szilárd)
A tárlatot, melyen a Kanizsai Képző- és Iparművészek Egyesülete 21 tagja mutatkozik be alkotásaival, Balogh László polgármester nyitotta meg.
- Nagykanizsa legkiválóbb képző- és iparművészei az elmúlt évek közös újévi tárlatain a tudomány, a fizika és a matematikai jelképes kifejezései mögé sorakoztak fel, hogy a szublimáció és az abszolút érték terminusainak összekötő erejével mutassák fel önmaguk és alkotói közösségük helyi értékét - mondta. - E mostani címválasztás is e nagyszerű közösség önmeghatározásának és hozzánk intézett üzenetének felkiáltójeleként szerepel.
A beszédeket követően a nagykanizsai Farkas Ferenc Zene- és Aranymetszés AMI tanáraiból álló AMS Trió adott hangulatos műsort.
Zalai vonatkozású világháborús helyszínekre szerveztek emlékutat Letenyéről.
Zalakaroson Nyári estek címmel indult zenés sorozat a Karos Korzón.
160 éves a település református temploma.
A Nemzeti Művelődési Intézet által támogatott szakkörökön készült alkotásokból nyílt kiállítás Zajkon.
Három település önkormányzata szervezi.
Az elmúlt hétvégén ünnepélyes keretek között nyitották meg a kézműves szakkörök kiállítását a településen.
A Thúry György Múzeumban kincskereső kalandtúrával kezdődött az ingyenesen látogatható rendezvénysorozat
Szombaton 16 órától kezdődnek a programok, a hivatalos megnyitót pedig 17 órakor tartják.
Nemzetközi kórusversenyen szerepelt a Farkas Ferenc Énekegyüttes.
A kiadványból egyelőre 200 darabot nyomtattak, de a múzeum tervezi, hogy a későbbiekben további példányokat is kiad és értékesít.
A szerző a sorban immár 18. kötetét a napokban mutatták be.