Az ünnepség a Kodály Zoltán Énekkar műsorával kezdődött, zalai népdalcsokrot adtak elő (Fotó: Gergely Szilárd)
A VOKE Kodály Zoltán Művelődési Házban a Kodály Zoltán Énekkar 25 éves jubileumi műsorát tartották meg. A születésnapot ünneplő csoporton kívül fellépett még a VOKE Mamik Hagyományőrző Dalkör, a Tungsram Dalkör, a Honvéd Kaszinó Énekkara, a Szirének, a Palini Nyugdíjas Dalkör, az eszteregnyei Őszirózsa Dalkör, valamint a Sormási Dalárda.
A résztvevőket és az ünneplő énekkart Kámánné Szép Terézia, az intézmény igazgatója köszöntötte. Kiemelte: példaértékű a művészeti csoport zene iránti szeretete, a hagyományok ápolása és továbbörökítése a fiatalabb generáció számára. Büszkék, hogy az énekkar nagy odaadással közvetíti a muzsika hangján az érzéseit. Ebben nagy szerepe volt a korábbi művészeti vezetőnek, Tánczos Laurának és a jelenleginek, Püspökiné Jámbor Zsuzsannának is.
Cseresnyés Péter országgyűlési képviselő gratulációja és méltató gondolatai mellett Balogh László polgármester is szólt a közönséghez.
- A 25 éves Kodály Zoltán Énekkar a város és Zala vármegye kulturális életének meghatározó művészeti együtteseként számos kórustalálkozó résztvevője és szervezője, és sok elismerés büszke birtokosa - mondta. - Előadásaikban a régi magyar diákélet hangulatát megidéző dalokat népszerűsítik, de fontosnak érzik a magyar népzene gyöngyszemeinek megőrzését is.
Úgy folytatta: a dal a kimunkált emberi nyelv előtt született, és a közös emberi természetközeli munkák alkalmával a lelkek és ezen keresztül a kezek tevékenységének összehangolását segítette. Megteremtette az együtt munkálkodás harmóniáját, kifejezésre juttatta az érzelmek és vágyak, az örömök és bánatok benső hangjait, egységgé és közösséggé kovácsolta az emberek széttartó világát. A magyar dal, a népzene és népdal ennek a magyar keserédes léleknek a természetes kivetülése, a legősibb emberi tapasztalatok örök jelenléte.
- Most ezt a forrást, ezt a természeti nyelvezetet, őseink kultúrát alkotó találmányát is ünnepeljük azokon az embereken keresztül, akik immár negyed évszázada hisznek a dal, a zene és a közös éneklés tüneményében - fogalmazott Balogh László, aki szerint újra és újra igazzá válik a mondat, miszerint a zenével és a dallal képesek vagyunk a fizikai határok tiszta átlépésére: vissza az eredethez, az ősökhöz, és be önmagunkba, a gondolatok és érzések mélységes világába.
Zárul a Szegénység és gazdagság kontrasztja című Sass-Brunner Kiállítás.
Távozásával nagy formátumú művészt veszített a magyar kultúra.
A grandiózus történelmi sorozat a Nemzeti Filmintézet támogatásával készült.
Egész életét a városnak szentelte
A TehetségPaletta Program mentorálással, bemutatkozási lehetőségekkel és szakmai támogatással segíti a művészeti ágak képviselőit.
Eszteregnyén a magyar kultúra napjához kötődően „A tánc a lábak költészete” címmel adott koncertet a Bojtár népzenei együttes.
Balázs-napi dalostalálkozót rendeztek Zalaszentbalázson.
Ritka festmények, reklámplakátok és Kisfaludi Strobl-alkotások is láthatók lesznek Zalában.
A fesztivál programja is ismert már, sztárfellépők egész sorával találkozhat a közönség.
Elismerésben részesültek az Árvácska dalkör férfi tagjai.
A fejlesztés a Zala vármegyei kistelepülési szolgáltató rendszer támogatásával valósult meg.