Két vöröstölgyet ültettek a hétvégén Fityeházon, hogy a fák emlékeztessenek a trianoni békediktátumra. Az egyiket a település önkormányzata, a másikat a helyi horvát önkormányzat nevében ültették el.
Az eseményt a Trianon-emlékév részeként tartották. A száz évvel ezelőtt történtekről és a diktátum előzményeiről elsőként Takács József polgármester beszélt. Cseresnyés Péter államtitkár, országgyűlési képviselő az akkori történések, a 19-20. század néhány folyamata és a mai kor párhuzamaira is rámutatott.
Mint fogalmazott, a politikára komoly befolyást gyakorolt a szabadkőművesség és a szocialista-kommunista eszmerendszer. Sokan nem az ország érdekeit képviselték, hanem valamilyen univerzális értékrend alapján építették a jövőt és ezzel ártottak Magyarországnak. Hozzátette, hasonlóval ma is lehet találkozni: engedjük be a sokszínűséget, ne legyen az egyházaknak akkora hatalma, nem fontosak a hagyományos értékrendek. Kiemelte, ezek az eszmerendszerek ma is munkálkodnak, a párhuzamok nyilvánvalók, ezért nem szabad hagyni, hogy még egyszer megerősödhessenek. A 100. évforduló és minden évben június 4-e arra is figyelmeztet, nehogy ez újra előforduljon, és arra is, hogy a saját és a gyermekeink, az ő gyerekeik jövőjéért mi is felelősek vagyunk – hangsúlyozta a politikus.
Vaslabán Csaba atya plébánosként és erdélyi születésű magyarként fogalmazta meg beszédét. Elmondta, a fa sok mindent jelképezhet, itt most emlék és emlékeztető lesz, az ő Erdélyben töltött fiatalsága idején pedig azt jelképezte, a magyarság gyökerei, csakúgy mint a fáké, átnyúltak a határ alatt.
Elkezdődött a falunapok időszaka, szombaton Lovásziban sokan kilátogattak az Olajbányász Művelődési Ház melletti parkba, ahol különféle programok várták az érdeklődőket.
A trianoni megemlékezés avatják majd fel.
66,5 millió forintot nyert pályázaton az önkormányzat, mely támogatásból számos fejlesztést hajtottak végre az intézmény Eötvös utcai telephelyén.
A pünkösdi hétvégén szombaton Ábellel, a gőzmozdonnyal is utazhatnak az érdeklődők.
Az újudvari önkormányzat szombaton a „Dombhátról Dombhátra” projekt keretében családi napra várta Nagybakónak, Nagyrécse és Magyarszentmiklós csapatait.
Szombaton első alkalommal mutatták meg a térségben egyedülálló, nemrégiben felújított, kiállítótérként működő Kerka Vízimalom gépeit.
A külső és belső felújításon átesett épületben kapott helyet a védőnői szolgálat és a fogorvosi rendelő.
A jármű a gyerekek óvodába, iskolába szállítását és az idősek orvoshoz utaztatását is segíti.
A K14K tagjai tartottak bemutatót a murakeresztúri diákoknak, és a kerékpározás előnyeiről is beszéltek a gyerekeknek.
Falubuszt nyert Murarátka a Magyar Falu Programnak köszönhetően.
A Tájházak Napja alkalmából szerveztek programot a hétvégén a dél-zalai településen.