
Illusztráció (A kép forrása: Unsplash)
Kis megtorpanás után az idei évben ismét nőtt a lakáseladások száma, és az ingatlanok ára is, emiatt megugrottak az illetékbevételek.
Megugrottak a lakossági illetékbefizetések az év első hét hónapjában az előző év azonos időszakához képest – gyűjtötte ki a VG a Magyar Államkincstár adataiból. A közzétett mérlegek szerint idén július végéig 126,6 milliárd forintnyi illetékbefizetés érkezett be a kincstárba, több mint 9 milliárd forinttal meghaladva a tavalyi év ugyanezen időszakában mért adatot.
Az emelkedés azért különösen meglepő, mert a kormány egyébként 2021-re az előző évinél kisebb illetékbevétellel számolt a költségvetésben.
Míg 2020-ban 207,2 milliárd forint folyt be, addig az idei büdzsében 194,1 milliárd forint a törvényi előirányzat.
Július végéig tehát ennek már a 65 százalékát sikerült teljesíteni, ami jobb eredmény a tavalyi adatnál, amikor ugyanezen időszakban csak az előirányzat 56 százaléka érkezett be az államkasszába.
Az illetékbevételek jelentős része visszterhes vagyonátruházási illeték – ám ennél részletesebb bontás a bevételekben nem áll rendelkezésre. Az illetékbevétel alakulását a gazdasági folyamatok befolyásolják, a megugrás vélhetően összefügg az ingatlanpiac alakulásával
– írta a VG-nek válaszolva a Pénzügyminisztérium sajtóosztálya.
A lakáspiac valóban felpörgött az idei év elején. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) előzetes adatai szerint 2021 első negyedévében kicsivel több, mint húszezer lakás talált gazdára, ez 15 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában eladott ingatlanok száma. A lakáseladási hullám az elmúlt tíz évre nézve 2018-ban érte el a csúcsát, 163 ezer eladott ingatlannal, de még ez is elmarad a 2007-es adatokhoz képest. Akkor 191 ezer lakást értékesítettek, de az utána következő válság alaposan visszavetette a piacot.
A lakások száma mellett az áruk is növekedett az elmúlt időszakban. Ugyan 2020-ban a KSH kimutatásai szerint volt egy jelentős lassulás, 2021 első negyedévében ugyanakkor egy erőteljes korrekció történt. A növekvő számú eladást az előző negyedévhez képest 5,8 százalékos áremelkedés kísérte a használt lakások és ugyanilyen mértékű drágulás az új lakások körében is. Az előző év azonos időszakához képest pedig 11 százalékkal lettek magasabbak az újlakás-árak, miközben az új lakások eladása a kétszeresére nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva.
A KSH adatai szerint 2021 első negyedévében 36,1 millió forint volt egy új lakás átlagos ára, 600 ezer forinttal több, mint az előző, teljes év átlaga volt. Leginkább Budapestre volt jellemző az árnövekedés, ahol a négyzetméterárak átlagosan 14 százalékkal, 815 ezer forintra emelkedtek.
A járvány kitörésével volt egy megtorpanás az ingatlanpiacon, a rövid távú lakáskiadásoknál az érzékelhető áresés hatással volt a lakásárakra is. A válság enyhülésével aztán újra kezdett magára találni a piac. Ismét megjelentek a befektetők, így a piac kezd talpra állni – hangsúlyozta a VG-nek Varga Zoltán, az Equilor Befektetési Zrt. szenior elemzője. Varga Zoltán szerint, ha nem lesznek súlyos korlátozások egy esetleges újabb hullám esetén, akkor még hamarabb megtörténhet majd a talpra állás, nemcsak az adásvételeknél, de valószínűsíthetően a bérleti piacon is. Várhatóan azonban a korábbi csúcsokig nem emelkednek majd az árak.
(Forrás: vg.hu)
A kerékpáros közlekedés fejlesztése világszerte és hazánkban is egyre nagyobb figyelmet kap, hiszen korunk számos kihívására kínál élhető és fenntartható alternatívát.
Indul az Országos Haditorna Verseny - szeptembertől startolnak a vármegyei fordulók.
Nyugodt, napos idő: ezzel lehetne jellemezni az időjárást a következő egy hétben, közben a szél is egyre kevésbé fog fújni.
A foglalások több mint felét a legnépszerűbb négy településen, Hévízen, Siófokon, Balatonfüreden és Zalakaroson regisztrálták, döntően belföldi vendégektől.
Hullámzó hidegfront éri el hétfő délután, este hazánkat, amely lassan mozog kelet felé, és csak a hét közepén hagyja el térségünket.
A kánikulában a szokásosnál nagyobb mennyiségű vízre van szüksége a szervezetnek, ezért a hatóságok azt kéri a lakosságtól, hogy a nagy melegben fogyasszanak több folyadékot, lehetőség szerint vizet.
A Miniszterelnökséget vezető kitért arra is, hogy továbbra is az inflációt meghaladó béremelést akarnak biztosítani, és még az idei évben is jó esély van a reálbér-emelkedésre.
Még mindig tombol a nyár, a kánikulát enyhítő hidegfront jelen kilátások alapján csak jövő hét elején érkezik.
Kedden is napos idő várható általában kevés gomollyal.
Lényeges változás nem lesz időjárásunkban, az erőteljes gomolyfelhő-képződés mellett továbbra is elszórtan kell záporokra, zivatarokra számítani.
Rengetegen választották a Balatont és Zalakarost, derül ki a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató statisztikájából.