Kultúra - 2022. április 17., Vasárnap
#húsvét #ünnep #hagyomány #vallás #egyház #népszokás

Húsvét, az ünnepek ünnepe

Húsvét, az ünnepek ünnepe

Katolikus szentmise Hollókőn (Fotó: MTI-archív/Komka Péter)

A húsvét a kereszténység legnagyobb ünnepe, az „ünnepek ünnepe” (sollemnitas sollemnitatum). Idén a húsvétvasárnapot és húsvéthétfőt április 17-én és 18-án ünneplik a nyugati keresztény egyházak.

A keresztény egyházak tanítása szerint húsvét Jézus Krisztus feltámadásának és vele az emberiség megváltásának ünnepe. Időpontja a 325-ben tartott első niceai zsinat döntése értelmében a tavaszi napéjegyenlőséget követő holdtölte utáni első vasárnap (azaz március 22. és április 25. közé eshet), ehhez igazodik az egyházi év valamennyi változó idejű, úgynevezett mozgó ünnepe.

A keresztény ünnep az ószövetségi pászka ünnepéből nőtt ki, ennek az előképnek a keresztény tanítás szerinti beteljesedése Jézus Krisztus átmenetele a halálból a feltámadott életre. Jézust a zsidó húsvét előtt ítélte halálra Poncius Pilátus, nagypénteken keresztre feszítették, és vasárnap hajnalban, föltámadván a halálból, megmutatkozott tanítványainak.

Az ünnepet negyvennapos, hamvazószerdától nagyszombatig tartó böjti időszak készíti elő, központi liturgiája a nagyszombat esti-éjszakai húsvét vigíliája (vigilia paschalis). Ekkor ünneplik a világosság győzelmét a sötétség, az élet győzelmét a bűn és a halál fölött, amiben egybefonódik a kereszthalál és a feltámadás. A nagyszombat napján szentelt húsvéti gyertya a feltámadott Üdvözítőt a világ világosságaként jelképezi. Nagyszombattól pünkösdvasárnapig a katolikus egyházban a reggeli, déli és esti harangszó alatt az Úrangyala (Angelus) imádság helyett a Regina coeli (Mennyek Királynője) ősi Mária-himnuszt mondják.

Húsvétvasárnap a keresztény egyházban ünnepélyes szentmisét, istentiszteleteket úrvacsorával tartanak. A pápa a feltámadás napján, a római Szent Péter téri ünnepi misén mondja el hagyományos húsvéti üzenetét és Urbi et Orbi (a városhoz, vagyis Rómához és a világhoz intézett) apostoli áldását. Ferenc pápa az idén ismét a hívőkkel teli Szent Péter téren mutatja be a húsvétvasárnapi misét – tavaly és tavalyelőtt a koronavírus-járvány miatt erre a vatikáni Szent Péter bazilikában került sor, a szertartást és a katolikus egyházfő ezután mondott beszédét és apostoli áldását interneten közvetítették.

A húsvét elnevezés a böjti időszak végére utal, mert ekkor lehet újra húst enni. A húsvétvasárnapi szertartásnak része a húsvéti ételek (bárányhús vagy sonka, kalács, tojás, bor) megáldása. A szentelés után a hívők siettek haza, mert a néphit szerint a lemaradó még abban az évben meghal, míg az elsőnek hazaérő első lesz az aratásban. A szentelt étel maradványainak varázserőt tulajdonítottak: a tojás héját a veteményre szórták, a kotlós fészkébe tették vagy meghintették vele a vetést, hogy jégverés, üszög kárt ne tegyen benne.

Húsvéthétfőhöz fűződő népszokás a locsolkodás és ennek jutalmául a festett tojás ajándékozása. A locsolkodás alapja a víz tisztító, termékenységvarázsló erejébe vetett hit. A tojás a belőle kikelő madárral Jézus újjászületését, a népi hiedelem szerint az életet, a piros szín Jézus kiontott vérét jelképezi. A locsolkodó vers és a kölnivel locsolkodás később terjedt el, ahogy az ajándékot hozó húsvéti nyúl képzete is. A nyúl szintén a termékenység és az élet ciklikus megújulásának jelképe, de a gyermekeket megajándékozó nyúl meséje csak a 16. századtól adatolható.

A húsvéthétfőt régebben – a locsolkodás szokására utalva – vízbevető, vízbehányó hétfőnek is nevezték. A nap a fiatal lányok és legények mulatságainak egyik legfontosabb alkalma, igazi tavaszünnep volt, szabadban töltött szórakozással. Az ünnepen országszerte húsvéti bálokat rendeztek.

(Forrás: hirado.hu)

Még érdekes lehet ...


2024. június 07., Péntek

Katalógusba gyűjtötték a gyöngyösnecceket

A kiadványból egyelőre 200 darabot nyomtattak, de a múzeum tervezi, hogy a későbbiekben további példányokat is kiad és értékesít.


2024. június 05., Szerda

Polgár József kötete vitahelyzetet teremt

A szerző a sorban immár 18. kötetét a napokban mutatták be.


2024. június 02., Vasárnap

Idősklubok művészeti találkozója Lovásziban

Közel 20 műsorszámot láthatott-hallhatott a közönség.


2024. május 27., Hétfő

Szóljanak a harangok!

A Keresztény Értelmiségiek Szövetsége idén is folytatja a trianoni békediktátum évfordulójához kapcsolódó hagyományát.


2024. május 22., Szerda

Horvát mise Fityeházon

A tervek szerint Murakeresztúron szeptember 15-én lesz horvát nyelvű szentmise Josip Đurkan atya celebrálásával.


2024. május 20., Hétfő

Megemlékezés a zsinagógában Kanizsán

A megemlékezésen részt vett Cseresnyés Péter országgyűlési képviselő és Balogh László Nagykanizsa polgármestere is. 


2024. május 12., Vasárnap

Fennállásának 25 éves jubileumát ünnepelte a Kodály Zoltán Énekkar

Példaértékű a VOKE Kodály Zoltán Művelődési Ház művészeti csoportjának zene iránti szeretete.


2024. május 11., Szombat

Zománcműves varázslatos kiállítása a Hevesi-iskolában

Stekly Zsuzsa tárlata május 31-ig látható az intézmény nyitvatartási idejében 8 és 16 óra között. 


Mesék a természetről

Illusztrált mesék az év állatairól, növényeiről címmel írt ki komplex meseíró pályázatot a Nagyrécsei-iskola 4. osztályos tanulóknak.


2024. május 10., Péntek

Példaemberként vonult a történelembe

Hevesi Sándorra büszkék lehetnek Nagykanizsán.


2024. május 08., Szerda

Kiállítás nyílt Kerkaszentkirályon

Kosárfonás, hímzés, szövés, mandalák - négy csoport munkáiból nyílt kiállítás a Természetházban.

+