A kanizsai Csónakázó-tó és környéke felülről (Fotó: Kovács Krisztián)
Kiemelt Aktív Turisztikai Térség lesz Dél-Zala – közölte Cseresnyés Péter államtitkár, országgyűlési képviselő. A politikus a Mura-program miniszteri biztosaként vett részt az első térségfejlesztési workshopon, melyet egyébként a járványhelyzet miatt online rendeztek meg.
A Révész Máriusz kormánybiztos által létrehozott Aktív és Ökoturisztikai Fejlesztési Központ három magyarországi térség fejlesztési stratégiájának kidolgozását kezdte meg az elmúlt napokban. A tervezési folyamat során nem csupán egy turisztikai stratégia, de egy ahhoz kapcsolódó cselekvési terv is elkészül, amely várhatóan 2021 nyarán kormány-előterjesztés formájában a döntéshozók elé is kerül.
Cseresnyés Péter az első térségfejlesztési workshopon örömmel számolt be arról, sikerült elérni, hogy a Mátra és a Börzsöny mellett a harmadik Kiemelt Aktív Turisztikai Térség Dél-Zala lesz.
Elhangzott, a Dél-Zalai Dombság érintetlen vidéke, a Kis-Balaton környékének szőlődombjai, Murafölde végtelen erdői jelentős potenciált képviselnek, hogy ez a domborzatilag és kulturális szempontból is egységes, gyönyörű táj Magyarország egyik elsőszámú aktív turisztikai célpontja lehessen.
Az Aktív és Ökoturisztikai Fejelsztési Központ munkatársai beszámoltak arról, hogy az első alkalmon kívül további két workshopot terveznek, minden esetben a helyi térségi szereplők bevonásával, hogy egy olyan egyedi, vonzó stratégiai dokumentum jöhessen létre, amely a helyi ismeretekre és a helyi erősségekre építve fogalmazza meg a fejlesztési projekteket.
Az aktív fejlesztési stratégia szervesen kapcsolódik a Mura-program már megvalósult és tervezett turisztikai fejlesztéseihez. Így Dél-Zala esetében egyértelmű cél, hogy a tervezett Kis-Balaton és a Murafölde kerékpáros körök révén a Balaton turisztikai desztinációt, a Kis-Balaton vidékén és Muraföldén keresztül összekösse a szintén népszerű szlovéniai Muravidék-Lendva térséggel. A kerékpáros fejlesztések mellett a stratégia előreláthatóan a gyalogos, vízi és lovas turizmus területén is megfogalmaz fejlesztési irányokat Zalaszabartól, Zalakaroson, Nagykanizsán és Bázakerettyén át egészen akár Lendváig.
A workshopok a következő hónapokban folyamatosan lesznek, hogy 2021 közepére Dél-Zala is végleges aktív turisztikai stratégiával, konkrét projekteket megfogalmazó fejlesztési tervvel rendelkezzen.
Szavazz te is a dél-zalai fotós képére a „Településed legszebb pontja” fotópályázaton!
A csaknem 1,4 milliárd forintos beruházás hét határ menti települést kapcsol össze, javítva a helyiek közlekedési lehetőségeit és erősítve a térség turisztikai vonzerejét.
A Szentpéterfölde kör lett az Év Kerékpárútja 2026 egyik győztese.
A korlát elsősorban az idősebbek és a mozgásukban korlátozottabb látogatók számára jelent segítséget, biztonságosabbá téve a lépcsőn való közlekedést a temetőbe érkezéskor.
Megjelentek a borvidéken a fitoplazmát terjesztő amerikai szőlőkabóca lárvái.
A polgármesterek és önkormányzati vezetők jelentős felelősséget viselnek, miközben gyakran korlátozott erőforrások mellett kell működtetniük településeiket.
Vizsgálat indult a szennyezés tisztázására.
Az iskolaépület korszerűsítése is folytatódik. A 2026-os program keretében elnyert 33 millió forintos támogatásból a nyári időszakban megújul az általános iskola homlokzata. A tervek szerint festésre és több külső elem felújítására is sor kerül.
Kultúrával, zenével és közösségi vendéglátással kedveskedtek a szépkorúaknak.
Újabb jelentős kerékpárút-fejlesztés indulhat el Zala vármegyében: a „Zala Kétkeréken – Kerékpárút-fejlesztés Zalasárszeg és Galambok között” projekt részeként összesen 6720 méteren fejlesztik a térség kerékpáros közlekedését.
A látogatások során több fejlesztésről és helyi kezdeményezésről is egyeztettek a települések vezetőivel.
A településvezető bejelentette, hogy az időközi választáson ismét indulni kíván a polgármesteri tisztségért.