Az emlékút résztvevői Gorjansko falu mellett található osztrák-magyar gyűjtőtemetőnél (Fotók: Pintér Tamás, Fülöp András)
Nemrég a Letenyei Polgári Egylet szervezésében buszos kegyeleti emlékutazáson vett részt ötven Zala vármegyei érdeklődő Szlovéniában. A polgári értékeket valló és azt erősítő dél-zalai szervezetnek ez volt a harmadik olyan kezdeményezése, mely első világháborús, zalai vonatkozású hadszíntérre vezetett, szlovén, illetve olasz területre.
Az első világháború idején súlyos harcok folytak a Komeni-fennsíkon található, akkor Selo, ma Sela na Krasu szlovéniai település környékén, amelyben mind az olasz, mind az osztrák–magyar csapatok rendkívül súlyos veszteségeket szenvedtek. A 11. isonzói csata idején itt harcolt a magyar királyi 41. honvéd gyaloghadosztályba tartozó nagykanizsai 20. gyalogezred is. Az egységek 1917 szeptemberében egy ellentámadás során súlyos veszteségeket szenvedtek. Az akció másnapján az olasz tüzérség felgyújtotta a Kipfel dolinát, s a tűz átterjedt az itt található kavernára is, amelyben 18 zalai honvéd lett a lángok áldozata.
Molnár Árpád atya megáldotta a felállított vaskeresztet (Fotók: Pintér Tamás, Fülöp András)
Az emlékút alkalmával a Kipfel dolinában Vida László, a Letenyei Polgári Egylet elnökének felajánlásából egy emlékkeresztet állítottak fel, amelyet Benkő Lajos letenyei vállalkozó készített el. Emellett új, négynyelvű információs táblát helyeztek el civil szervezetek és a helyi önkormányzat közösen Sela na Krasu központjában. A szélesebb nagyközönség előtt eddig ismeretlen szlovéniai helyszínen egy újabb, magyar vonatkozású emlékhely jött így létre a magyar civil szervezetek, köztük a Letenyei Polgári Egylet és a helyiek együttműködésének köszönhetően.
Az emlékúton a zalai utazóknak tájékoztatót tartott Fülöp András hadszíntérkutató, a Szent György Lovagrend tagja, a Grádics Egyesület elnöke, valamint a Nagy Háború Kutatásáért Közhasznú Alapítvány több történésze is. Az ismeretterjesztést követően Triesztet és a tengerpartot fedezték fel az utazók. Az emlékútnak várhatóan lesz folytatása.
A nyitásig folyamatosan zajlanak a karbantartási és előkészítési munkálatok, hogy a vendégeket rendezett környezet és biztonságos szolgáltatások várják a szezon kezdetén.
Tervszerűen halad a szentélymennyezet restaurálása.
A programot a Nemespátró Községért Közalapítvány szervezte, amely hagyományosan minden évben nyár elején rendez közösségi kirándulást a lakosság számára.
Szavazz te is a dél-zalai fotós képére a „Településed legszebb pontja” fotópályázaton!
A csaknem 1,4 milliárd forintos beruházás hét határ menti települést kapcsol össze, javítva a helyiek közlekedési lehetőségeit és erősítve a térség turisztikai vonzerejét.
A Szentpéterfölde kör lett az Év Kerékpárútja 2026 egyik győztese.
A korlát elsősorban az idősebbek és a mozgásukban korlátozottabb látogatók számára jelent segítséget, biztonságosabbá téve a lépcsőn való közlekedést a temetőbe érkezéskor.
Megjelentek a borvidéken a fitoplazmát terjesztő amerikai szőlőkabóca lárvái.
A polgármesterek és önkormányzati vezetők jelentős felelősséget viselnek, miközben gyakran korlátozott erőforrások mellett kell működtetniük településeiket.
Vizsgálat indult a szennyezés tisztázására.
Az iskolaépület korszerűsítése is folytatódik. A 2026-os program keretében elnyert 33 millió forintos támogatásból a nyári időszakban megújul az általános iskola homlokzata. A tervek szerint festésre és több külső elem felújítására is sor kerül.