A Rozmaring és a Rezeda asszonykórus tagjai is szedték a szőlőt (Fotó: Gergely Szilárd)
Nótaszótól hangos szüreti pikniket tartottak Murakeresztúron. A szőlőt annak az épületnek az udvarán szedték, amelyet májusban vásárolt meg a Közművelődési Egyesület Murakeresztúr, hogy abból horvát nemzetiségi tájházat hozzon létre.
A helyi és a bajcsai asszonykórus tagjai nótaszóval varázsolták hangulatosabbá a szőlőszedést, a szüreti piknik résztvevőit finom falatok is várták. A hagyományokat felélesztő programot a jövőbeli tájháznál tartották. Az épület felújítására pályázatot nyújtott be a Magyar Falu Program keretében az egyesület, mondta a vezetője, Kovácsné Deák Erzsébet. Hozzátette, ebben a hónapban kiderül, hogy megkapják-e a támogatást, ami jelentősen felgyorsítaná a felújítást. Mint mondta, jövő év júliusában lesz 30 éves az egyesület, és szeretnék, ha addigra az épület teljesen elkészülne.

Cseresnyés Péternek és Polgár Róbertnek mutatja be a leendő tájház berendezését Kovácsné Deák Erzsébet (Fotó: Gergely Szilárd)
Murakeresztúr polgármestere azt mondta, most a járvány miatt csak kicsiben lehet indulni, ezért nincs felvonulás és fesztivál, de örül annak, hogy a helyi civil szervezetek célokat tűznek ki maguk elé, és tesznek is azért, hogy azokat megvalósítsák. Polgár Róbert abban bízik, hogy a piknik a jövőben a böllérfesztiválhoz hasonló nagyrendezvénnyé válhat majd. Hangsúlyozta, a település önkormányzata elkötelezett a turizmus fejlesztése iránt, hozzátette, Murakeresztúron nagyon sok szunnyadó érték van, melyet szeretnének feléleszteni. Polgár Róbert kiemelte, a kerékpáros közlekedési lehetőségek bővítése is ezt a célt segíti.
Az egyesület programja és az önkormányzat elképzelései is tökéletesen illeszkednek a Mura-program turisztikai fejlesztéseihez – közölte Cseresnyés Péter. Az államtitkár, országgyűlési képviselő kifejtette, a helyi értékek, köztük a különféle események vagy éppen a készülő tájház a környékről és a távolabbról érkezők érdeklődésére is számot tarthat. Rámutatott, ezek felkereséséhez a Molnárit Őrtilossal összekötő, s más kerékpárút-hálózatokhoz csatlakozó fejlesztés is hozzájárul majd. Így a helyi és környékbeli adottságoknak, turisztikai látnivalóknak köszönhetően akár több napot is eltölthetnek az ide érkezők. Murakeresztúron ehhez a szálláshelyfejlesztés is elkezdődött – tette hozzá a politikus.
A településen egy parasztház már régebb óta tájházként funkcionál, a program helyszínéül szolgáló épület helyi értékét a horvát nemzetiségi jelleg adja majd.
A nyitásig folyamatosan zajlanak a karbantartási és előkészítési munkálatok, hogy a vendégeket rendezett környezet és biztonságos szolgáltatások várják a szezon kezdetén.
Tervszerűen halad a szentélymennyezet restaurálása.
A programot a Nemespátró Községért Közalapítvány szervezte, amely hagyományosan minden évben nyár elején rendez közösségi kirándulást a lakosság számára.
Szavazz te is a dél-zalai fotós képére a „Településed legszebb pontja” fotópályázaton!
A csaknem 1,4 milliárd forintos beruházás hét határ menti települést kapcsol össze, javítva a helyiek közlekedési lehetőségeit és erősítve a térség turisztikai vonzerejét.
A Szentpéterfölde kör lett az Év Kerékpárútja 2026 egyik győztese.
A korlát elsősorban az idősebbek és a mozgásukban korlátozottabb látogatók számára jelent segítséget, biztonságosabbá téve a lépcsőn való közlekedést a temetőbe érkezéskor.
Megjelentek a borvidéken a fitoplazmát terjesztő amerikai szőlőkabóca lárvái.
A polgármesterek és önkormányzati vezetők jelentős felelősséget viselnek, miközben gyakran korlátozott erőforrások mellett kell működtetniük településeiket.
Vizsgálat indult a szennyezés tisztázására.
Az iskolaépület korszerűsítése is folytatódik. A 2026-os program keretében elnyert 33 millió forintos támogatásból a nyári időszakban megújul az általános iskola homlokzata. A tervek szerint festésre és több külső elem felújítására is sor kerül.