A Rozmaring és a Rezeda asszonykórus tagjai is szedték a szőlőt (Fotó: Gergely Szilárd)
Nótaszótól hangos szüreti pikniket tartottak Murakeresztúron. A szőlőt annak az épületnek az udvarán szedték, amelyet májusban vásárolt meg a Közművelődési Egyesület Murakeresztúr, hogy abból horvát nemzetiségi tájházat hozzon létre.
A helyi és a bajcsai asszonykórus tagjai nótaszóval varázsolták hangulatosabbá a szőlőszedést, a szüreti piknik résztvevőit finom falatok is várták. A hagyományokat felélesztő programot a jövőbeli tájháznál tartották. Az épület felújítására pályázatot nyújtott be a Magyar Falu Program keretében az egyesület, mondta a vezetője, Kovácsné Deák Erzsébet. Hozzátette, ebben a hónapban kiderül, hogy megkapják-e a támogatást, ami jelentősen felgyorsítaná a felújítást. Mint mondta, jövő év júliusában lesz 30 éves az egyesület, és szeretnék, ha addigra az épület teljesen elkészülne.
Cseresnyés Péternek és Polgár Róbertnek mutatja be a leendő tájház berendezését Kovácsné Deák Erzsébet (Fotó: Gergely Szilárd)
Murakeresztúr polgármestere azt mondta, most a járvány miatt csak kicsiben lehet indulni, ezért nincs felvonulás és fesztivál, de örül annak, hogy a helyi civil szervezetek célokat tűznek ki maguk elé, és tesznek is azért, hogy azokat megvalósítsák. Polgár Róbert abban bízik, hogy a piknik a jövőben a böllérfesztiválhoz hasonló nagyrendezvénnyé válhat majd. Hangsúlyozta, a település önkormányzata elkötelezett a turizmus fejlesztése iránt, hozzátette, Murakeresztúron nagyon sok szunnyadó érték van, melyet szeretnének feléleszteni. Polgár Róbert kiemelte, a kerékpáros közlekedési lehetőségek bővítése is ezt a célt segíti.
Az egyesület programja és az önkormányzat elképzelései is tökéletesen illeszkednek a Mura-program turisztikai fejlesztéseihez – közölte Cseresnyés Péter. Az államtitkár, országgyűlési képviselő kifejtette, a helyi értékek, köztük a különféle események vagy éppen a készülő tájház a környékről és a távolabbról érkezők érdeklődésére is számot tarthat. Rámutatott, ezek felkereséséhez a Molnárit Őrtilossal összekötő, s más kerékpárút-hálózatokhoz csatlakozó fejlesztés is hozzájárul majd. Így a helyi és környékbeli adottságoknak, turisztikai látnivalóknak köszönhetően akár több napot is eltölthetnek az ide érkezők. Murakeresztúron ehhez a szálláshelyfejlesztés is elkezdődött – tette hozzá a politikus.
A településen egy parasztház már régebb óta tájházként funkcionál, a program helyszínéül szolgáló épület helyi értékét a horvát nemzetiségi jelleg adja majd.
Megnyílt a lehetőség a kérelmek benyújtására a kistelepülési üzletek támogatására a Magyar Falu Programban.
Cseresnyés Péter jelképes húsvéti ajándékokat vitt az idősotthonokban élőknek, az üdvözlőlapokat, a gyümölcsöket és az édességeket csak a járványügyi elkülönítés után kapják meg a szépkorúak.
A legdrágább hektáronkénti átlagár Hajdú-Bihar megyében volt, 2,351 millió forinttal, a legalacsonyabb pedig Zala megyében, 1,194 millió forinttal.
Cseresnyés Péter államtitkár szerint sok arca van a bátorságnak, 1848 és 1849 e tekintetben korlátlan példatár.
A gépet a Magyar Falu Programnak köszönhetően vásárolta a község.
A csapadékvíz elvezetését is megoldották a Magyar Falu Programon elnyert támogatásból.
A nemespátrói fejlesztésekkel kapcsolatban felröppent álhírekre reagált a Magyar Falu Program kormánybiztosa.
A 13 milliós gép a település kommunális munkái mellett az ott élők kertjében is jó szolgálatot tesz.
Az akció keretében idén 60 zalai család részesül 25.000 Ft értékű „kályhakész” tűzifa segélyben.
A Magyar Falu Programon elnyert támogatást kiegészítették, így hosszabb szakaszon újulhatott meg a burkolat.
A járművet a Magyar Falu Program pályázatán nyerte a hagyományőrző egyesület.
Sormáson az önkormányzat és egy civil egyesület is pályázati forrásból fejlesztett.